«Без МВФ економіці України загрожує катастрофа», — економіст

Без отримання чергового траншу від МВФ Україна буде змушена оголосити дефолт і заявити про відмову від своїх боргових зобов’язань.

Жорстка реакція МВФ на спробу внести зміни в законодавство з метою відставки глави НАБУ Артема Ситника сигналізує про те, що Фонд тепер висуває Україні політичні вимоги для надання кредиту. По суті, у Києва немає вибору, бо в разі неотримання грошей від МВФ держава буде змушена оголосити дефолт. Про це розповів Глава Комітету економістів України Андрій Новак, передають Патріоти України з посиланням на Главред.
«МВФ став висувати Україні не тільки економічні та фінансові вимоги, але й політичні. Вимога Фонду не вносити зміни в законодавство про НАБУ і не міняти його керівника — з розряду політичних. Це пояснюється тим, що антикорупційні органи, які повинні були почати масштабну війну проти корупції, хабарництва і схем в Україні, створювалися саме на умовах наших західних партнерів. Україна створила ці органи, але ефективність їх роботи поки що залишає бажати кращого. Було кілька гучних арештів, але вони так нічим і не закінчилися — всіх відпустили під заставу або без неї, а до судових рішень з покараннями жодна справа не дійшла. Ймовірно, у МВФ тут чисто процедурний підхід: не чіпати новостворені антикорупційні органи «, — вважає аналітик.

За словами експерта, Україна пішла на поступки Фонду — законопроект, що припускає звільнення Ситника, ще не включено до порядку денного українського парламенту. «Законопроект, який покликаний змінити правила звільнення і призначення керівництва НАБУ, до порядку денного парламенту поки не включений. Це означає, що фактично українська влада прислухалася до політичних вимог МВФ», — запевняє економіст.

Більш того, як вважає Новак, задекларовані президентською канцелярією плани, реалізація яких передбачає розрив відносин з Фондом, не мають права на життя і не допоможуть запобігти економічному колапсу. «Те, що ОПУ попросив Кабмін розробити план виживання України без кредитів МВФ, ще нічого не означає. Влада може готуватися до будь-яких сценаріїв, але без нової програми з МВФ Україні доведеться оголосити дефолт держбюджету і свою нездатність обслуговувати боргові зобов’язання», — упевнений Новак.

Наостанок економіст резюмував, що розрив з МВФ вплине і на фінансові відносини з іншими фінансовими донорами. Під питанням буде також і отримання Україною 2 мільярдів євро, які готовий виділити Євросоюз. «Пряма залежність: буде програма з МВФ — буде співпраця з іншими партнерами, не буде програми з МВФ — з Україною практично ніхто працювати не буде. Причому під загрозою може опинитися навіть військова допомога — і фінансова, і матеріально-технічна, і консультативна», — наголосив Новак.

Джерело

Share