Олександр Сергієнко: «Причина зростання заборгованості за житлово-комунальні послуги – в несправедливих тарифах»

Мер Києва Віталій Кличко заявив, що на кінець березня рівень сплати за житлово-комунальні послуги у столиці не досягнув 80 відсотків. Заборгованість за опалення та гарячу воду зросла до 2 мільярдів гривень – стверджує директор СП «Енергозбут» комунального підприємства «Київтеплоенерго» Костянтин Лопатін стверджує. «Порівняно з лютим кияни заплатили на 10-15% менше», – наголошує радник з комунікацій заступника голови КМДА Петра Пантелєєва Юлія Грамотна.

Мер намагається заохотити киян сплачувати за послуги за допомогою «пряника» – 10-відсоткової знижки, а також нагадує про широкий вибір сервісів, де можна сплатити за комунальні послуги, не виходячи з дому. Він закликав тих, хто сплачує онлайн, допомогти сплатити своїм батькам, бабусям та дідусям, які не користуються онлайн-сервісами. І жодного слова – про будь-які компенсації тим, хто у зв’язку з атакою коронавірусу позбувся роботи й, відповідно, заробітної плати. Все, на що спромоглися наші можновладці, заборонити комунальникам нарахування копійчаної пені.

https://spilka.pro/verhovna-rada-zaboronyla-penyu-i-vidklyuchennya-komunalnyh-poslug-na-period-karantynu/

При тому, що Грузія на період карантину знайшла можливість звільнити своїх громадян від оплати за житлово-комунальні послуги.

https://spilka.pro/uryad-gruziyi-vidshkoduye-gromadyanam-komunalni-poslugy-za-period-karantynu/

Чи не тому, що свого часу її президент вичистив з влади злодіїв, що перетворили державний бюджет на власну годівницю? А Київ чи не щодня дізнається про чергові кримінальні провадження щодо чиновників КМДА, які звично плутають «свою собственную шерсть с государственной». Однак кара їх дивним чином оминає, і вони продовжують шалено збагачуватись за рахунок громади. У корупціонерів з початку року конфісковано всього 14 тисяч гривень.

Лобстер

Любитель лобстерів заступник голови КМДА Петро Пантелєєв: криза неплатежів не позначилась на раціоні куратора столичної сфери житлово-комунальних послуг

http://kievvlast.com.ua/text/sbu-rassleduet-mnogomillionnye-raspily-v-dvuh-stolichnyh-kp

http://kievvlast.com.ua/text/pod-nosom-u-klichko-kommunalshhiki-ukrali-7-millionov-griven-iz-grantov-nefko-i-ebrr

http://kievvlast.com.ua/text/chinovnikov-pecherskoj-rga-zapodozrili-v-vorovstve-na-zakupkah

Карантин, без сумніву, вдарив по комунальних платежах. Бо якщо людина стає перед вибором заплатити за ледве теплу батарею чи купити хлібину – вона обирає останнє. Директор аналітично-дослідницького центру «Інститут міста» Олександр Сергієнко припустив, що це тільки початок і ситуація далі буде погіршуватися. У підсумку зростання неплатежів загрожує розвалом і занепадом всієї системи.

https://www.slovoidilo.ua/2020/04/08/pogljad/ekonomika/karantyn-obvalyv-oplatu-komunalky-chym-ce-zahrozhuye

О. Сергієнко вважає, що нинішнє падіння було прогнозованим, оскільки останні три роки в Україні весь час збільшується заборгованість з оплати комунальних послуг. Це говорить про те, що рівень тарифів неадекватний рівню доходів населення, переконаний експерт. Він вважає, що причина обвалу в несправедливій системі встановлення тарифів, яка побудована на витратному принципі. Експерт пояснив, що підприємство включає всі валові витрати в тариф. Це не стимулює комунальників працювати ефективно.

«Підприємства не зацікавлені в тому, щоб полагодити діряві труби, енергоємні котли замінити на ефективні, насоси з великою потужністю – на насоси з меншою потужністю, тому що споживання води впало. А навіщо? Якщо можна поїхати до НКРЕКУ, показати розрахунки, що такі ось витрати, а Нацкомісія фактично автоматом встановить тарифи. Комісія перевіряє тільки математику. У підсумку тарифи в Україні постійно зростають. Однак доходи українців не збільшуються», – пояснив Сергієнко.

На його думку, чинна в Україні система встановлення тарифів згубна та рано чи пізно опиниться в стані колапсу. У період карантину колапс вже практично проявився, додав він. Фахівець не виключив, що далі ситуація погіршиться, галузь перебуватиме у стані занепаду, не отримуючи грошей і не маючи ніяких «батогів» у руках.

О. Сергієнко нагадав, що з технічного боку немає можливості відключити боржника, конкретну квартиру від споживання, хіба що тільки відключити весь будинок. Тому такого «батога» стосовно споживачів немає. Пеня за заборгованість мізерна, на тлі платежів вона ніяк не впливає на ситуацію, додав він.

Експерт звернув увагу на те, що в Києві дуже багато квартир, у яких не встановлені лічильники. У підсумку налічують по квадратних метрах. На квартиру 80-90 метрів приходять нарахування на суму три тисячі гривень. «У теплу зиму 2000 гривень – це вже захмарний платіж», – зазначив він.

Сергієнко також додав, що ситуацію ніяк не допомагає поліпшити й система субсидій, оскільки були запроваджені драконівські правила. У результаті половину одержувачів виплат просто відсікли, вказав він.

Директор аналітично-дослідницького центру «Інститут міста» зазначив, що якби уряд набрався сміливості, то ухвалив би кардинальні рішення. «Період кризи – час для кардинальних рішень. Потрібно кардинально змінити систему тарифоутворення, зробити її стимулювальною, обмежити рівень тарифів для кожного підприємства на певній величині. Потрібно прийти до того, що, наприклад, як би не збільшувалася мінімальна зарплата чи вартість енергоносіїв, працювати потрібно так, як всі нормальні бізнеси – виходячи з того, що є, а не з того, що хочеться», – прокоментував Олександр Сергієнко.

Рівень неплатежів може обвалитися до 20% за умови, що карантин закінчиться 24 квітня – резюмував експерт.

«У цілому ситуація показала, що підприємства можуть виживати, якщо будуть отримувати платежі за 85%. Значить, у підприємств є запас міцності. Отже, тариф завищений і підприємства могли б продавати свою продукцію дешевше», – підсумував директор аналітично-дослідницького центру «Інститут міста» Олександр Сергієнко.

Джерело

Share